Älvsborgs Amfibieregemente (Amf4) söker en skjutfältschef med placering Göteborgs Garnison.
Huvudsakliga arbetsuppgifter
Garnisonsenheten (GarnE) på Amf4 är i huvudsak en stödjande enhet mot övriga förband och enheter inom Göteborgs garnison.
Som Skjutfältschef ingår du i övnings- och skjutfältssektionen (ÖS) med utgångsplats Göteborg, men kommer även att arbeta på övriga platser som ingår i Göteborgs Garnison.
Övergripande uppgift är att ge förbandsenheter som övar på skjutfält, övningsområden och utbildningsanordningar så bra och säkra utbildningsbetingelser som möjligt.
Dina huvudsakliga arbetsuppgifter är att ansvara för drift och alla kringliggande arbetsuppgifter inom området av Amf4 markbaserade övnings- och skjutfält.
Arbetsuppgifterna kräver stort mått av självständighet och stor social kompetens. Uppgiften innebär även ett ansvar för att verksamheten i egen organisation och att den verksamhet som bedrivs på skjutfältet sker i enlighet med gällande lagstiftning och av Försvarsmakten utfärdade bestämmelser. Du kommer ofta ha kontakt med förband ur olika delar av Försvarsmakten men även med andra myndigheter samt kommuner vilket ställer krav på god social kompetens.
Du ska kunna samverka och leda hantverkare vid arbetet på skjutbanor och skjutfält.
Du ska vara beredd medverka i och stödja förbandsövningar samt ha förbandens behov i fokus. Dokumentation, framtagande av styrdokument, administrera bokningssystem och uppföljning av miljötillstånd är en naturlig del i arbetet.
I Göteborgs garnison ingår:
Sågebackens övnings- och skjutfält
Skredsviks övningsområde/skjutbana
Bråts övningsfält
Göteborgs skärgårdsskjutfält
Sisjöns skjutfält
Säve övningsfält
Käringberget
Kvalifikationer
- Godkänd specialistofficersexamen, OR 6
- B-körkort
- Uppfylla FM fyskrav (godkänd inom 6 månader)
Meriterande
- C, BE, CE-körkort
- Datorvana - Officepaketet
- Förarbevis (tex fyrhjuling, hjullastare, Ltgb, L-bil,motsv. mm)
- Utbildad ammunitionsröjledare.
- Kunna upprätta riskområde för vanligast förekommande vapen exempelvis: ehv, ksp, grg, grk, granatspruta samt sprängtjänst.
- Genomfört FUSA/SUSA eller erfarenhet som skjutledare
- Genomfört utbildning inom GEO-SE, kartor
- Genomfört utlandstjänst
Personliga egenskaper
Vi söker dig som är engagerad, noggrann och ordningsam som person. Du är en god lagkamrat samtidigt som du måste kunna ta initiativ och eget ansvar samt kunna arbetsleda till ett gott samarbete. Du har social kompetens, servicekänsla och god förmåga att uttrycka dig i tal och skrift. Försvarsmakten är en arbetsplats där god hälsa och ett gott arbetsklimat är viktiga faktorer. Du har därför ett intresse för din personliga hälsa och förstår vikten av en hälsosam livsstil för ett framgångsrikt yrkesliv.
Stor vikt kommer att läggas vid personlig lämplighet.
För att myndighetens uppdrag ska vara framgångsrikt förutsätts att alla medarbetare uppträder enligt den värdegrund som finns. Försvarsmaktens värdegrund slår vakt om alla människors lika värde, rättvisa och jämlikhet och främjar demokrati och mänskliga rättigheter (läs mer vår värdegrund via vår hemsida.)
Övrigt
Arbetsort: Göteborg. Resor i tjänsten förekommer, främst inom Sverige. Då verksamhet kan ske utanför ordinarie arbetstid kan arbetstiden förskjutas till kvällar/nätter och helger.
Tillträde till tjänsten sker enligt överenskommelse.
Lön: Individuell lönesättning tillämpas.
Ansökan
Du söker tjänsten via www.forsvarsmakten.se/lediga jobb.
Vill du veta mer är du välkommen att kontakta nedan person:
C Övnings- och skjutfältsektionen, Johan Werner, 0721-812144
Information om rekryteringsprocessen
Rekryteringskoordinator G1 Claudia Kremer amf4-rekrytering@mil.se
Fackliga företrädare
OF Amf 4 Niklas Bryngelsson, of-amf@officersforbundet.se
Försvarsförbundet Anja Aghester, forsvarsforbundet-goteborg@mil.se
SACO saco-gbg@mil.se
Varmt välkommen med din ansökan med tillhörande CV samt personligt brev där du motiverar varför just du passar som Skjutfältschef hos oss på Amf 4, senast 2026-01-18.